• +48 17 85 222 33
  • +48 509 866 788

Ciekawostki


Wśród zębów również występują bliźniaki

Zęby bliźniacze (dentes geminati) zaliczane są do wad wrodzonych morfologii zębów. Powstają one przez rozszczepienie się lub częściowy podział zawiązka zęba w okresie formowania się korony lub poprzez połączenie się prawidłowego zawiązka z nadliczbowym.

 

Co wspólnego ma mycie zębów z jelitami?

Otóż naukowcy z Chicago dowiedli, że ludzie, którzy szczotkują i nitkują zęby zbyt często, znacznie bardziej narażeni są na zachorowanie na zapalenie jelit.


Najstarsza szczoteczka do zębów

Niemieccy archeolodzy odkopali szczoteczkę do zębów, pochodzącą z 1750 roku. Wykopaliska dokonano w miejscowości Minden na terenie dawnego szpitala. 10-centymetrowy przyrząd do mycia zębów zrobiony był z kości zwierzęcia ale włosie nie zachowało się. Co ciekawe, drugi koniec rączki miał zakończenie w kształcie małej łyżeczki, co wskazywałoby na fakt, że czyszczono nim...uszy!


Czy George Washington miał drewniane zęby?

Znany z częstych i nawracających problemów zdrowotnych, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych George Washington, w wieku 22 lat zaczął systematycznie tracić zęby i to pomimo regularnego dbania o ich higienę. Przyjmował ponadto chlorowodorek rtęci jako lek na różnie schorzenia, co mogło się niechybnie przyczynić do pogorszenia i tak złego już stanu jego uzębienia. Legenda głosi, że po utracie większości swoich zębów George Washington zaczął użytkować drewniane protezy z drewnianymi zębami.


Nie pal przy dziecku

Dzieci palących rodziców mają więcej dziur w mlecznych zębach – donosi tygodnik medyczny JAMA (The Journal of the American Medical Association). Jak twierdzi Aligne, istnieje wyraźna zależność między poziomem kotyniny a zaawansowaniem próchnicy w mlecznych zębach. Takiego związku nie widać jednak w odniesieniu do próchnicy w zębach stałych.


Czy to możliwe żeby wyrosła 9?

Tak, tak, jest i ósemka i dziewiątka. Niestety niespecjalnie przydatna, ale jednak.


Twoje dziąsła potrzebują snu

Wśród przyczyn chorób dziąseł wymieniano dotychczas nieprawidłową higienę jamy ustnej, wiek, płeć, błędne zwyczaje żywieniowe, palenie wyrobów tytoniowych. Okazuje się, że to nie wszystkie ze znanych czynników sprawczych odpowiedzialnych za rozwój schorzeń w obrębie dziąseł i przyzębia. Równie poważny wpływ na stan ich zdrowia ma także niedobór snu.


Pij mleko będziesz wielki!

Wszyscy wiemy, że wapń, białko i witamina D uznawane są za kluczowe czynniki prawidłowego rozwoju kości i zębów. Przyczyniają się do budowy masy kostnej, zmniejszają ryzyko złamań i spowalniają proces rozrzedzania kości, postępujący z wiekiem. Według badań opublikowanych w Journal of Periodontology, dobroczynne działanie nabiału nie ogranicza się tylko do twardych tkanek naszego organizmu, ale i ma wpływ na przyzębie.


Żegnajcie strzykawki!

Już wkrótce strzykawka stanie się przyrządem historycznym. Zostanie zastąpiona ultradźwiękami. Amerykańska Food and Drug Administration wydała zezwolenie na komercjalizację urządzenia, które za pomocą ultradźwięków bezboleśnie wprowadza leki przez skórę. Dzięki temu możliwe stało się przenikanie przez skórę cząstek substancji o działaniu terapeutycznym. Zasada działania urządzenia wykorzystującego ultradźwięki o niskiej częstotliwości, zastępującego strzykawki, nazwanego sonoprep, została opisana po raz pierwszy już piętnaście lat temu w „Journal of Clinical Investigation”. Ultradźwięki kierowane są na skórę pokrytą żelem. Przechodząc przez nią, dezorganizują na piętnaście do trzydziestu sekund układ warstewki tłuszczu w naskórku - w tym momencie lekarstwo może z łatwością przeniknąć przez skórę do wnętrza organizmu.


Magnolia na zdrowy oddech

Szczypta kory magnolii dodana do miętowej gumy do żucia lub cukierków, skutecznie eliminuje szczepy bakterii odpowiedzialne za powstawanie nieprzyjemnej woni, która pojawia się jako efekt zachodzących w jamie ustnej reakcji chemicznych zapoczątkowanych przez drobnoustroje. Ekstrakt z kory magnolii od wieków znany jest chińskiej medycynie, w której stosowany jest jako skuteczny sposób na walkę z gorączką, bólami głowy i stresem. Jego skuteczność udowodniono także w walce z chorobą wrzodową żołądka, licznymi drobnoustrojami. Badania wykazały, że wykazuje on niską toksyczność i niewielką ilość efektów ubocznych.


Rumianek zamiast pasty

Na początku czyszczenie zębów nie przypomina tradycyjnego mycia szczoteczką. Ząbki niemowlęcia po każdym karmieniu należy przetrzeć palcem owiniętym gazą umoczoną w ciepłym rumianku lub przegotowanej wodzie. Dobrze byłoby przetrzeć także podniebienie i język, bo tam również lubią się gromadzić bakterie.


Palacze marihuany mogą stracić zęby ! ? ...

Palenie marihuany zwiększa ryzyko zapadania na schorzenia układu oddechowego i zaburzenia psychiczne, co jest nam wiadome o dawien dawna. Jednak najnowsze badania naukowców zwracają uwagę na związek palenia trawki z paradontozą. Zarówno tytoń, jak i marihuana przyczyniają się do chronicznego zapalenia dziąseł i przyzębia, co wiąże się nierozerwalnie z obniżaniem linii dziąseł, rozchwianiem zębów a nawet ich utratą.


Napoje gazowane pijmy tylko przez słomkę

Nieumiejętne picie napojów gazowanych źle wpływa na stan naszego uzębienia. Wszystko za sprawą kwasów zawartych w większości napojów chłodzących (najczęściej kwasu fosforowego i cytrynowego) oraz cukrów, które powodują erozję szkliwa. Także inne napoje gazowane (również typu ice-tea) zawierają szkodliwe dla zębów dodatki barwiące i smakowe. Dlatego picie napojów powinno odbywać się niezbyt często i przez słomkę, co znacznie zmniejszy ryzyko trwałego uszkodzenia szkliwa. Najlepszym sposobem jest zastosowanie słomki skierowanej w stronę tylnej części jamy ustnej, w ten sposób ograniczymy czas kontaktu napoju z naszym uzębieniem. Dlatego dobrze jest po każdorazowym wypiciu „kolorowego napoju” wypłukać jamę ustną wodą.


Ile myć zęby?

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że 98% dorosłych Polaków i 90% dzieci ma próchnicę. To dzwonek alarmowy, by walką z próchnicą zająć się na poważnie. A zacząć od... powrotu do szkoły. Do szkoły prawidłowego mycia zębów i czasu jaki należy im poświęcić. Zęby powinno myć się przynajmniej 3 minuty. Niektóre firmy dysponują specjalnymi klepsydrami stomatologicznymi, które odmierzają czas mycia. Zaopatrzone są w gumowy przylepiec umożliwiający zamontowanie jej bezpośrednio na płytce łazienkowej, w pobliżu umywalki. Zalecany u pacjentów, którzy mają problem z „czasowym myciem zębów”.


Biała herbata chroni zęby

O dobroczynnym wpływie herbaty na nasze zdrowie naukowcy niejednokrotnie donosili w wynikach swych badań. Wyniki ostatnich badań wskazują również na fakt, że jest doskonałym sposobem pozwalającym zapobiegać rozwojowi płytki nazębnej, a co za tym idzie także próchnicy. Protekcyjne działanie względem uzębienia, należy przypisywać niewielkiej ilości naturalnych fluorków, jakie dostarcza biała herbata. Pomaga ona także zwalczać halitosis, czyli przykry zapach z ust.


Żucie gumy - pomaga czy szkodzi?

Tradycja żucia pochodzi od Indian, ale oni w przeciwieństwie do współczesnych składników, stosowali naturalną żywicę. Żucie gumy pomaga zwalczać głód nikotynowy podczas rzucania palenia, ma działanie odprężające, sprawdza się podczas odchudzania. Jednak zdaniem ortodontów nadmierne życie gumy powoduje rozrost mięśnia żwacza, który odpowiada za prawidłową motorykę żuchwy. Specjaliści radzą żuć gumę nie więcej niż dwa razy dziennie i nie dłużej niż przez 10 minut. Nadmierne żucie gumy może nadwyrężyć staw skroniowo-żuchwowy, co objawia się bólem stawu, może także doprowadzić do bólu głowy w okolicy czołowej i skroniowej. Żucie gumy ma też sporo plusów. Nie zawsze mamy okazję po każdym posiłku wyszczotkować zęby. Żucie gumy może skutecznie zapobiegać próchnicy. Wszystko jest dla ludzi, ale trzeba mieć umiar. Gumy bezcukrowe żute po jedzeniu pomagają oczyścić zęby z resztek jedzenia, a także odświeżają oddech. Mają również działanie uspokajające.


Śmiech to zdrowie

Śmiech nie tylko czyści zęby, ale także oczyszcza zmarszczki z kurzu!


Czekolada Psuje zęby?

Nic bardziej mylnego. Naturalna gorzka czekolada nie tylko nie psuje zębów ale im sprzyja. Nasiona kakaowca, główny surowiec używany do produkcji czekolady, skutecznie chroni nasze zęby przed próchnicą, ponieważ zawierają substancje bakteriobójcze. Tak więc naszym zębom szkodzi cukier i lepkie nadzienie, a nie czekolada. Należy jednak pamiętać, iż lepiej zjeść całą tabliczkę raz w tygodniu, niż codziennie po jednym kwadraciku.


Jogurt, a nieświeży oddech

Jedzenie jogurtu może zmniejszać ilość bakterii, które wywołują nieświeży oddech. Ilość siarkowodoru w oddechu zmniejsza się po sześciu tygodniach spożywania jogurtu. Ponadto stan dziąseł staje się lepszy, a płytka nazębna mniejsza. Tak więc jedzenie naturalnego jogurtu może redukować nieświeży oddech i obecność szkodliwych bakterii w jamie ustnej.


Zgubne skutki palenia, czyli jak szybciej stracić zęby

Przez to, iż tytoń hamuje miejscową odporność, czyli bakterie mają skuteczny dostęp do przyzębia, miłośnicy białego dymku są dużo bardziej narażeni na utratę zębów niż pozostali członkowie naszej planety. Specjaliści od paradontozy już od dawna przestrzegają o zgubnych skutkach palenia. I co..? i nic. A dla przykładu – palacz, który spala półtorej paczki dziennie jest sześćciokrotnie bardziej narażony na zachorowanie na paradontozę, natomiast palący pół paczki dziennie prawie trzykrotnie. Ale jest jakieś pocieszenie. 11 lat po rzuceniu palenia ryzyko zachorowania na paradontozę jest takie samo jak u osób, które nigdy nie paliły.


Astma sprzyja rozwojowi próchnicy

Dzieci i nastolatki chorujące na astmę częściej, niż ich rówieśnicy, cierpią na próchnicę i zapalenie dziąseł – twierdzą naukowcy z Sahlgrenska Academy „Dzieci z astmą mają tendencje do oddychania przez usta, co powoduje suchość w ustach i spożywanie większej ilości słodzonych napojów. Jest to czynnik, który prawdopodobnie przyczynił się do częstszego występowania próchnicy u astmatyków”, tłumaczy Malin Stensson, higienistka dentystyczna i badacz z Department of Cariology, Institute of Odontology w Sahlgrenska Academy.


Szczepionka przeciw próchnicy

Jak donosi czasopismo Nature Medicine, brytyjscy naukowcy opracowali skuteczną szczepionkę przeciwko próchnicy zębów pochodzącą z genetycznie zmodyfikowanego tytoniu. Wyniki czteromiesięcznych prób klinicznych wypadły bardzo zachęcająco, co rodzi nadzieje, że ten sposób postępowania może stać się ogólnie dostępny w ciągu kilku najbliższych lat.


Cytrusy zapobiegają nowotworom jamy ustnej i przełyku

W raporcie australijskiej, rządowej organizacji CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) stwierdzono, iż zjedzenie co najmniej jednej pomarańczy dziennie może aż o 50% zmniejszyć ryzyko zachorowań na raka przełyku , przewodu pokarmowego i jamy ustnej.


Fluoryzacja wody korzystna dla naszych zębów

Okazuje się, że zęby ludzi w wieku średnim i u osób starszych, którzy mieszkają na terenach, gdzie woda pitna wzbogacona jest w suplementacje fluoru, wymagają mniej wypełnień i uzupełnień, niż ci bez fluoryzacji endogennej. Dlatego też inwestycja władz lokalnych w fluoryzację wody pitnej jest inwestycją w całą społeczność, bez względu na wiek.


Rudym lżej u dentysty? Wcale nie!

Osoby o płomiennym kolorze włosów rzadziej odwiedzają dentystę niż pacjenci o innych odcieniach włosów. Dlaczego? To bardzo proste, rudowłosi mają obniżony próg odczuwania bólu i większy dyskomfort w czasie wykonywania bolesnych procedur medycznych. Za rudy kolor włosów odpowiada wariant genu MC1R, któremu ostatnio dokładniej przyjrzeli mu się naukowcy z Uniwersytetu w Louisville. Wyniki ich badań były zaskakujące – okazuje się, że osoby z rudymi włosami są nie tylko bardziej podatne na ból, ale również odporniejsze na środki znieczulenia miejscowego, w związku z czym bardziej cierpią. W trakcie zabiegu rudy pacjent może odczuwać przeszywający ból, podczas gdy ktoś inny odczuwałby zaledwie drobne niedogodności.

  • ul. Dąbrowskiego 11, 35-036 Rzeszów
  • +48 17 85 222 33
  • +48 509 866 788
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Nasza oferta

Mediraty

Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. Cookie policy. I accept cookies from this site. Agree